Program kursu

baner2 01 01

Wyjazdy, ludzie, niezwykłe miejsca i ciekawostki. Kręci Cię to? 

  • Jeżeli studiujesz lub uczysz się, masz mało kasy, a chcesz zobaczyć jak najwięcej. Kurs jest właśnie propozycją dla Ciebie! 
  • Jeżeli pracujesz, jesteś po studiach – nie wahaj się – kurs może okazać się w pełni Twoją przygodą.

Zapraszamy na kolejną edycję Kursu Przewodników Górskich! 

Naszą pasją są góry, szczególnie te najbliższe - Karpaty. Fascynują nas Karpaty na dziko - jeździmy tam nie tylko dlatego, że tak jest taniej i bliżej niż w Andy, ale po prostu to lubimy. I potrafimy tą pasją zarażać.

Chcesz do nas dołączyć? Kliknij w Zapisy.

Szczegółowy harmonogram wykładów i wycieczek znajdziesz w zakładce z harmonogramem.

Chcesz z nami porozmawiać, o coś zapytać?  Napisz do nas maila. Znajdziesz nas w (prawie) każdy wtorek wieczorem na Chacie Numinosum na Jazdowie, a od października także na Politechnice Warszawskiej. 

Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku.

Ale do rzeczy… czyli czym właściwie jest ten kurs? 

Szkolenie kandydata na przewodnika obejmuje:

  • cotygodniowe wykłady 
  • obowiązkowe wycieczki, na których poznajecie tajniki poruszania się po górach i prowadzenia grupy (terminy zgodne z harmonogramem).

Kurs składa się z CZTERECH części - pierwsze trzy części kończą się dłuższymi wyjazdami (9- lub 16-dniowym). Ostatnia- IV część, to przygotowanie do egzaminu państwowego.*

*Kurs stanowi integralną całość. W przypadku przerwania go na którymkolwiek etapie, istnieje możliwość kontynuacji w kolejnych latach, po uzgodnieniu z nowym i starym kierownictwem.

Wycieczki danego rodzaju najczęściej będą odbywać się w kilku terminach, tak abyś mógł/ła wybrać dla siebie jeden, który najbardziej Ci odpowiada.  Obecność na każdym wyjeździe jest obowiązkowa.

Wyjazdy na wszystkie wycieczki w góry rozpoczynają się w piątek wieczorem, aby już rano znaleźć się w górach. Korzystamy z komunikacji publicznej, czyli podróżujemy pociągiem lub autobusem. Powrót następuje w nocy z niedzieli na poniedziałek, a w Warszawie jesteśmy wczesnym rankiem (ok. godz. 5-6) lub w niedziele bardzo późno w nocy.

program 61 1

Szczegółowy opis etapów kursu:

I CZĘŚĆ KURSU

program 61 2

Wycieczka zapoznawcza - Pomaga Wam podjąć decyzję, czy Kurs Przewodnicki jest dla Was, czy może wolicie poznawać góry w inny sposób. Zapoznajecie się na niej ze sposobem prowadzenia grupy praktykowanym w naszym Kole. Wędrówka przebiega głównie za dnia, jednakże na nocleg przychodzicie trochę po zmroku. Obiad spożywamy na ognisku, a nocujemy gdzieś w bacówce lub innej prowizorycznej chacie.
Zobaczycie jak wygląda szkolenie i czy ta zabawa Was kręci! 

Fakultatywne szkolenie nizinne z orientacji - Na szkoleniu zdobędziecie podstawową wiedzę z zakresu orientacji w terenie. Poćwiczycie liczenie parokroków i samodzielne korzystanie z kompasu i mapy. Szkolenie odbywa się popołudniem, w lesie kabackim

Manewry nizinne - Impreza ta odbywa się w podwarszawskich lasach. Manewry służą nauczeniu i sprawdzeniu podstawowych umiejętności orientacji w terenie. W sobotę odbywa się trasa szkoleniowa, na której nauczycie się posługiwać kompasem, czytać mapę, mierzyć odległości. Po zmierzchu rozpoczyna się trasa zaliczeniowa. Poruszacie się w dwójkach, odnajdując w terenie punkty zaznaczone na mapie. Następnego dnia w niedzielę kontynuujemy trasę zaliczeniową na podobnych zasadach. Manewry zaczynają się w sobotę i trwają do niedzielnego popołudnia.

Wycieczka orientacyjna górska - Wyjazd ma na celu nauczenie Was orientacji z kompasem i mapą w terenie górskim. Pytanie "gdzie jesteśmy" może się stać na tym etapie już cokolwiek męczące. Poza samą nauką orientacji zaczynamy już kłaść nacisk na organizację własną i sprawność. Będzie to też okazja dla każdego do poprowadzenia grupy.

Fakultatywne warsztaty techniczne: palenie ognisk, obsługa siekiery - Na szkoleniu zapoznacie się z tajnikami rozpalania ogniska. Dowiecie się jakie drewno zbierać, aby efektywnie je rozpalić i podtrzymać ogień. Nauczycie się w jaki sposób posługiwać się siekierą lub piłką. Szkolenie odbywa się popołudniem, w lesie kabackim.

Szkolenie zimowe (rakietowe) - Szkolenie na rakietach śnieżnych (min. 2 dni). Wyjazd ma na celu pokazać jak smakuje zima w górach i jak działa się w warunkach śnieżnych. Jest okazją do przetestowania sprzętu osobistego przed obozami zimowymi.

Spacer metodyczno-architektoniczny - Spacer po Warszawie, na którym ćwiczycie opowiadanie grupie o zabytkach. W czasie wycieczki doskonalicie także wiedzę w zakresie terminologii i stylów architektonicznych. Spacer odbywa się w tygodniu lub weekend, w niewielkich grupach po wcześniejszym umówieniu się z instruktorem. Udział w wycieczce architektonicznej jest obowiązkowy przed wyjazdem zimowym.

Kompleksowe szkolenie zimowe - Dziewięciodniowy obóz stacjonarny na pograniczu Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego. Jest to pierwszy wyjazd w pełni organizowany przez Was dla Was. Czyli jak sobie pościelesz tak się wyśpisz :-).
Obóz zimowy jest wyjazdem, na którym realizujecie pełny plan dnia od pobudki, przez poprowadzenie trasy, aż do położenia wszystkich spać. Zmagacie się na nim z zimowymi warunkami, chodzeniem w nocy przy często niewielkiej ilością snu. Sprawdzacie i doskonalicie umiejętności nabyte na poprzednich wycieczkach oraz uczycie się opowiadać grupie o lokalnych zabytkach. Obóz jest pieszy lub na rakietach śnieżnych. Jest to wyjazd na zaliczenie.

II CZĘŚĆ KURSU

program 61 3

Wycieczka kondycyjna - Wycieczka na której możecie sprawdzić jak reagujecie na duże obciążenie fizyczne, brak snu, długotrwałą ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne. Trwa od soboty rano do niedzieli wieczór. Nocleg nie jest przewidziany. Uwzględniając dojazd, są to ponad 2 doby aktywności. Wycieczka pozwala sprawdzić umiejętności zdobyte w pierwszej części kursu.

Manewry górskie - Chodzenie po górach to przede wszystkim frajda i przyjemność o czym czasami można zapomnieć w tej części kursu. Każdy dwuosobowy zespół otrzymuje trasę przejścia z punktami obowiązkowymi. Kolejność odwiedzanych miejsc planujecie już sami optymalizując trasę przejścia tak aby było również interesująco. W końcu sami będziecie ją pokonywać. Na nocleg wszyscy spotykamy się w jednym miejscu.

Wycieczka krajoznawczo - metodyczna - Początek poważnej nauki przewodnickiego rzemiosła jakim jest słowo. Na tym etapie będziemy starali nauczyć Was prawidłowego i zrozumiałego przekazywania informacji uczestnikom. Zainteresować, nie zanudzić! Aby ten etap był dla Was wartościowy musicie być już sprawnymi turystami i poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie merytoryczne do wycieczek. Nie tylko jak, ale też mieć co do powiedzenia. Bez przygotowania własnego te wycieczki będą dla Was startą czasu, nie mówiąc już o kolegach instruktorach.

Przejście wiosenne - Dziewięciodniowa wyprawa w Beskid Niski, w czasie której zanurzycie się w magiczny świat cerkwi, ikonostasów i Łemkowszczyzny. Wszystkie uwagi z opisu wycieczki Krajoznawczo – Metodycznej aktualne!!! Będzie też okazja do zarządzania większą grupą i mnóstwo okazji do opowiadania, słuchania i poznawania. Wyjazd jest na zaliczenie.

III CZĘŚĆ KURSU

program 61 4

SGO - Samodzielna Grupa Operacyjna - W czasie tego wyjazdu będziecie mogli sprawdzić swoje umiejętności, które zdobyliście do tej pory w ramach szkolenia. Na wyjazd zapraszacie swoich znajomych lub osoby mniej dla Was znajome. Jest to wyjazd w pełni organizowany przez każdą/-ego z Was. Ćwiczycie wszystkie poznane elementy w czasie kursu i cieszycie się górami!

Wycieczka przyrodnicza - Wycieczka przyrodnicza wprowadzi Was w bogaty świat flory karpackiej. Dwudniowe warsztaty w Bieszczadach, na których zdobędziecie ogromną dawkę wiedzy na temat beskidzkiej flory i usystematyzujecie sobie wszystkie poznane wcześniej rośliny oraz ich właściwości. Dowiecie się, jakie gatunki roślin są chronione, czym są endemity i jak wygląda żywiec gruczołowaty.

Fakultatywny spacer po Cmentarzu Żydowskim - Spacer po Cmentarzu Żydowskim w Warszawie, który przybliży Wam nieco kulturę i historię Żydów w Polsce. Na spacer zabierze Was Sympatyk naszego Koła.

Wycieczka metodyczna - Namiotowy wyjazd na Słowację (lub w Gorgany). Przywitanie lata, po długiej kursowej zimie i intensywnej wiośnie. Wyjazd namiotowy pozwalający poznać góry naszego sąsiada, a także sprawdzić się w warunkach chodzenia z pełnym ekwipunkiem i biwakowania. Dzień wygląda jak na przejściu letnim.

Warsztaty - pierwsza pomoc - Dzięki tym warsztatom zyskacie wiedzę w zakresie pierwszej pomocy w wypadkach.  Poznacie typowe zagrożenia oraz dolegliwości, które mogą wystąpić w warunkach górskich, oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejście letnie - Dwutygodniowy obóz namiotowy na terenie Karpat Wschodnich. Przejście jest wyjazdem na zaliczenie i stanowi część egzaminu na przewodnika SKPB.   Składa się z samodzielnego prowadzenia całodniowego ocenianego przez Instruktora. Przed Wami są sytuacje trudne lub skrajnie trudne, często kreowane przez kadrę. Nie jest łatwo i nic lekkiego nie obiecujemy, poza tym, że sytuacje te są tylko namiastką problemów jakie mogą się pojawić w trakcie prawdziwych prowadzeń. Wyjazd ten pozwoli Wam ostatecznie odpowiedzieć sobie czy jesteście już gotowi do samodzielnego prowadzenia ludzi w góry. Wyjazd jest na zaliczenie.

IV CZĘŚĆ KURSU

program 61 5

Wycieczka autokarowa - Skupiamy się na przygotowaniu do egzaminu państwowego, poznaniu Beskidów Zachodnich. Na tym etapie kursu organizowana jest wycieczka autokarowa, w czasie której eksplorować będziemy Beskidy Zachodnie (min. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski). To dobry moment na doskonalenia swoich umiejętności opowiadania o atrakcjach turystycznych, historii terenu i otaczającej przyrodzie.

Praktyki przewodnickie, bazowe (chatkowe) i egzaminy do koła SKPB - W IV części kursu przewidziany jest czas na praktyki przewodnickie i bazowe (chatkowe), a następnie egzaminami końcowymi do SKPB. Po zakończeniu tych etapów zostajecie przyjęci do koła. Tak samo jak osoba zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy ma jeszcze długą drogę do bycia dobrym kierowcą, tak samo dla Was jest to dopiero początek przewodnickiej drogi.

Blachowanie - Przypieczętowaniem wejścia do koła jest nadanie blach przewodnickich. To czas, gdy dostaniecie swój własny numer wykuty na trójkątnej blasze.

Egzamin państwowy - A kiedy już będziecie w pełni przygotowani możecie udać się na egzamin państwowy i zostać pełnoprawnymi Przewodnikami Beskidzkimi!

AHOJ PRZYGODO!

Kurs, to fajna przygoda! Okazja do spotkania wielu nowych znajomych, a także przyjaciół na resztę „życia po kursie”. To także możliwość trafienia w miejsca, w które nigdy Ci się nie śniło. Piękne wschody i zachody słońca. Obcowanie z naturą, a także przekroczenie swoich granic i poznawanie siebie na nowo, gdy w grę wchodzi działanie w ciężkich warunkach. 

Jeśli to wszystko bliskie jest Temu sercu, nie zastanawiaj się za długo, tylko kliknij ZAPISY

*Autorzy zdjęć: Krzysztof Szporer, Tomek Żydowicz, Tomek Włodarczyk, Ula Smykowska, Martyna Zarzycka, Olga Wójcicka

Tags: