O SKPB Warszawa

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie (SKPB Warszawa) powstało w 1957 roku jako jedna z pierwszych organizacji studenckich zajmujących się turystyką kwalifikowaną wśród młodzieży. Do dziś jest najliczniejszą studencką organizacją górską w stolicy.

Na działalność SKPB Warszawa składa się przede wszystkim organizacja dwóch dużych ogólnopolskich rajdów studenckich - Beskid Niski (organizowany od 1965 roku do dziś, jest największą tego typu imprezą w kraju) i Połoniny (od 1960 roku). Drugi filar działalności to szkolenie przyszłych przewodników górskich.

Tradycyjnym kołowym strojem jest brązowa płócienna bluza, a od 1992 roku czerwony polar z biało-czarnym paskiem na lewym ramieniu.

Przewodnicy SKPB prowadzą wyjazdy na zasadzie non-profit - nie zarabiamy na uczestnikach, pokrywają oni jedynie koszt pobytu w górach przewodnika.

Warto przeczytać:

Ponadto prowadzimy chatkę studencką w Teodorówce oraz bazę namiotową w Regetowie.

SKPB FORMALNIE

Od 1991 roku jesteśmy stowarzyszeniem (nr KRS 0000108052), a od 2005 roku Organizacją Pożytku Publicznego (OPP) - przeczytaj sprawozdania z naszej działalności umieszczone w bazie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Od lat jesteśmy zarejestrowani jako organizacja studencka na Politechnice Warszawskiej (opiekun: dr inż. Ewa Piątkowska-Janko). Do 2008 r. SKPB było również Kołem PTTK w strukturach Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie.

Od 2007 roku na Uniwersytecie Warszawskim funkcjonuje Koło Naukowe Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich, które zrzesza studentów UW. Koło naukowe zarejestrowane jest na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych (opiekun: prof. dr hab. Paweł Swianiewicz, nr w rejestrze 508). Więcej informacji na temat jego działalności już wkrótce!

Tags: