Slajdowiska Czwartkowe - 28 kwietnia 2011 - Wielki Tybet

W czwartek 28 kwietnia 2011 zapraszamy na pokaz fotografii Kasi Golik z pięciu podroży w rożne części Wielkiego Tybetu. Pokaz odbędzie się o godzinie 18:30 w sali 219 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

 

 

 

Gdzie dokładnie leży Tybet?

Jeśli za Tybet uznamy tereny, gdzie dominuje kultura tybetańska i większość ludzi mówi językami tybetańskimi, to mówimy o czterech regionach. Są to:

Tybet Centralny i Południowy (Ü i Cang) - Tybetański Region Autonomiczny,

Tybet Północny (Amdo) – prowincje Qinghai i Gansu,

Tybet Zachodni (Kham) – prowincje Sichuan, Yunnan, Qinghai oraz TRA.

Każdy z tych regionów ma odrębną historię, dialekty i specyfikę.

Podczas podróży przez historyczne krainy tybetańskie najpierw poznamy wieloetniczny region Amdo, zamieszkały przez ludy mongolskie, tureckie i inne, jak widoczny na zdjęciu lud Tu, którego pochodzenie do dziś budzi spory.

IMG_9445

Amdo to także największy na świecie płaskowyż, opiewany przez chińskich poetów oraz słynne jezioro Kukunor i pasmo Kundun.

IMG_9445

Pośród Tybetańczyków najbardziej wojownicze są niewątpliwie plemiona Khampów. Region Khamu stanowi mozaikę dialektów tybetańskich, różnych do tego stopnia, że mieszkańcy sąsiadujących ze sobą wsi nie są w stanie się porozumieć.

IMG_9445

W Khamie są silnie reprezentowane różne odłamy (sekty) buddyzmu tybetańskiego, w tym najstarszego – Ningmy, którego najważniejsze klasztory znajdują się w tym regionie. Pomimo wielowiekowej walki różnych odłamów, powszechną praktyką jest zamieszkiwanie jednego klasztoru przez mnichów różnych sekt.

IMG_9445

Większość ludzi kojarzy Tybet z Tybetem Centralnym i Zachodnim (Ü-cang). Jeszcze w XX w. termin Pö (Bod) – Tybetańczyk oznaczało jedynie mieszkańca tych regionów. Od IX w n.e. nie było jednego państwa tybetańskiego obejmującego cały „Wielki Tybet”. Władza w Lhasie rozpościerała się jedynie na Ü-cang, a jej jednym z symboli był pałac Potala. Jest to jeden z cudów świata, co nie dziwi, gdyż był on siedzibą bóstwa – wcielenia bodhisattwy miłosierdzia. Lhasa czyli „Kraina Bogów” albo „Święta Ziemia” stanowi centrum pielgrzymkowe dla buddystów z Tybetu, Mongolii, Burjacji i coraz częściej z Chin właściwych.

IMG_9445

Obiektem kultu Tybetańczyków są również wytwory natury, takie jak niezwykłe jezioro Jamtog – miejsce wizji panczenlamów.

IMG_9445

Niezapomniane wrażenie robi też Mt. Everest o wschodzie Słońca.

IMG_9445

Wielkie klasztory Ü-cangu tętnią życiem szczególnie podczas misteriów czam, które są odprawiane raz do roku. Znacznie częściej można być świadkiem debaty, które odbywają się kilka razy w tygodniu.

IMG_9445

Zapraszam na podsumowanie pięciu wypraw w różne regiony Dachu Świata.

Kasia Golik

 

 

Kolejne Slajdowisko - 5 maja - Kasia Golik - Życie studenckie w Mongolii

Pełen kalendarz pokazów znajduje się na stronie http://www.skpb.waw.pl/slajdowiska/kalendarz.html

Kontakt do nas na stronie http://skpb.waw.pl/slajdowiska/kontakt.html

Slajdowiska Czwartkowe na Politechnice Warszawskiej są współorganizowane przez SKPB Warszawa, Stowarzyszenie Studentów "Geoida" i Koło PTTK nr 1 "Jedynka"

Tags: