Image Slider - strona główna

Slajdowiska Czwartkowe - 10 grudnia 2009 - Rowerem przez Tybet

W czwartek 10 grudnia 2009 zapraszamy na pokaz fotografii Piotra Strzeżysza z dwóch wypraw rowerowych przez Tybet. Pokaz odbędzie się o godzinie 18:30 w sali 219 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

Na pokazie pokażę zdjęcia z dwóch podróży do Tybetu, jednej odbytej latem 2006 roku i jednej zimowej z 2007 roku.

 

 

Podczas pierwszego wyjazdu przejechałem prawie 3000 km po tybetańskich bezdrożach, dojechawszy do Lhasy drogą północną, od strony Golmud. Na skutek różnych nieprzewidzianych okoliczności musiałem zostawić rower w Tybecie i wróciłem po niego kilka miesięcy później. Zimą ruszyłem z Lhasy w stronę Katmandu, mając przed sobą do przejechania około tysiąca kilometrów i kilka ponad pięciotysięcznych przełęczy, nierzadko w temperaturach bliskich minus trzydziestu stopni.

 

 

Noclegi zazwyczaj spędzałem u tubylców, będąc bardzo serdecznie przyjmowany. Częstowano mnie prostym, ale sycącym i pożywnym jedzeniem, do którego obowiązkowo podawano całe litry słonej i tłustej herbaty.

 

 

Najgorzej było na przełęczach, gdzie wiatr smagał po twarzy, tamował oddech, na wskroś przejmował zimnem i często musiałem pchać przed sobą rower, chwiejąc się i uginając jak żagiel pod uderzeniami nielitościwych podmuchów, ciskających we mnie drobinki szczypiącego w policzki, zmrożonego śniegu. Za wioską Tingri biały całun zimy pokrył drogę aż po rozległy horyzont.

 

 

W miasteczku Nyalam z powodu zasp droga na południe została zablokowana. Trochę trudu kosztowało mnie przekonanie żołnierzy, że dam radę przejechać rowerem po śniegu, który był już trochę rozjechany przez wojskowe ciężarówki i pług.

 

 

Droga była o wiele cięższa, niż się spodziewałem. Śnieg oblepiał rower i nie było mowy o jakiejkolwiek jeździe. Z trudem pchałem rower po zaspach. Co kilkaset metrów musiałem się zatrzymywać na porządny odpoczynek. Chwilami myślałem, aby zostawić rower pod skałą i dalej iść z samymi sakwami i plecakiem. Wreszcie za którymś zakrętem dostrzegłem hotel, gdzie przez kilkunastoosobową rodzinę zostałem bardzo ciepło przyjęty.

 

 

Następnego dnia pług odgarnął drogę i mogłem ruszyć dalej. Było bardzo stromo, ślisko i niebezpiecznie, do tego prawie zupełnie starłem ostatnią parę klocków hamulcowych. Kiedy śnieg się skończył, rozpocząłem brawurowy, szaleńczy zjazd do granicznego Zhangmu (Dram). Na granicy nie miałem żadnych problemów z załatwieniem wizy, wydano mi ją właściwie od ręki.

 

 

W Katmandu kolejna niespodzianka. Rankiem spadł śnieg, pierwszy od sześćdziesięciu dwóch lat w całej kotlinie! Co prawda promienie słoneczne roztopiły go do południa, ale nadal było bardzo zimno i pogoda nie zachęcała do spacerów.

 

 

Następnego dnia za astronomiczną sumę kupiłem pudło, a raczej karton na rower i włożywszy go pod pachę, ruszyłem na lotnisko. Przyzwyczajony do problemów w przewozem roweru samolotem i tym razem oczekiwałem jakichś nowych kłopotów. Ku mojemu zdziwieniu, tym razem wszystko odbyło się bez żadnych niemiłych niespodzianek. A kiedy odbierałem w Warszawie rower owinięty w oblepione nalepkami ?security checked? strzępy kartonu, wydawało mi się, że białą rysą na tle zakurzonego lakieru, uśmiecha się on o wiele szerzej ode mnie.

Zapraszam na pokaz

 

 

 

Kolejne Slajdowisko 17 grudnia - Andrzej Huczko - Kreta - śladami mitów greckich.

Zapraszamy serdecznie do zgłaszania się z własnymi pokazami.
Jeżeli masz ciekawe slajdy lub fotografie z wyjazdów i chciał(a)byś je publicznie pokazać - zapraszamy!
Wolne terminy można sprawdzić na stronie http://skpb.waw.pl/slajdowiska/kalendarz.html

Opisy wszystkich pokazów znajdują się pod adresem http://skpb.waw.pl/slajdowiska/opisy-slajdowisk.html

Kontakt do nas na stronie http://skpb.waw.pl/slajdowiska/kontakt.html

Slajdowiska Czwartkowe na Politechnice Warszawskiej są współorganizowane przez SKPB Warszawa, Stowarzyszenie Studentów "Geoida" i Koło PTTK nr.1 Jedynka".

Tags:

SKPB wspierają

Tagi

Adam Panasik Akcja Lato Ala Słoma Asia Borkowska Babia Góra Barbara Ciach Bartosz Pergół Bartłomiej Kobierzyński Baza namiotowa, Baza w Regetowie Beskid Makowski Beskid Mały Beskid Niski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Beskid Śląsko-Morawski Beskid Żywiecki Bieszczady Blanka Błaszczak, Boże Ciało Chata SKPB Chata w Teodorówce chatka studencka Czechy Docent Dzidek dzieci dzieci w górach długi weekend Ewa Czupta Ewa Mazur Ewa Perlińska-Kobierzyńska Gorce Gorgany Gosia Pleban Grigorii Sirociuk Grzegorz Tyliński Grzegorz Zając Hanka Nowicka harmonogram kursu Hubert Rachubiński Impreza na orientację InO Jacek Perłowski Jacek Szczepaniak Joanna Dobosz Kamila Wachnicka, Karol Osiak Karpaty Ukraińskie Kasia Janiak Kasia Stabeusz Krzysiek Chodorowski Krzysiek Mazurek Kuba Rozenbaum Kurs przewodnicki, Lackowa Maciej Kubacki Manewry SKPB Marcin Błoński Marcin Drzymała Mariusz Pietrzak Mateusz Piotrowski Natalia Zwolińska Nocleg w namiocie Nocleg w schronisku Paweł Bieniek Paweł Lustig Paweł Łodziński Pieniny Pieszy Piotr Bonik Rajd Beskid Niski Rajd Połoniny Rumunia Stasiek Sobociński studenckie lato studenckie wyjazdy Sudety szkolenie Słowacja Teodorówka trasa dla dzieci Ukraina Ula Smykowska Weekend Weronika Szatkowska Wiktor Porakowski Wyjazd chatkowy Wyjazd pod namiot Wyjazd rowerowy wyjazd samochodowy wyjazd schroniskowy Wyjazd w góry wyjazdy studenckie wyjazdy w góry zarząd Zawody na orientację Zosia Wiśniewska Zuzia Smoczyńska