5-dniowy wyjazd na rakietach śnieżnych i nartach w Sudety "Orlica zachwyca"

Charakter trasy:

Zapraszamy na zimowy, pięciodniowy trekking w pogranicznych terenach Gór Orlickich i Bystrzyckich w Sudetach Środkowych. Wyjazd ma charakter półstacjonarny z noclegiem w Czechach. Przy dobrych warunkach śniegowych poruszać będziemy się w dwóch podgrupach – narciarskiej (narty biegowe) oraz rakietowej (rakiety śnieżne) – możliwość wypożyczenia zestawu rakiet śnieżnych z zasobu SKPB Warszawa dla pierwszych dwudziestu osób po atrakcyjnych cenach (55 zł za cały wyjazd). Istnieje możliwość utworzenia także trzeciej grupy – poruszającej się na nartach turowych, jeżeli będzie takie zapotrzebowanie (prosimy o ewentualne zaznaczenie takiego zapotrzebowania w formularzu przy zapisach). W przypadku niewystarczającej pokrywy śnieżnej wyjazd odbędzie się jako pieszy.

Termin:

8–12 marca 2023 r.
Wyjazd z Warszawy w nocy z wtorku na środę (zbiórka na Dworcu Centralnym, ok. godz. 21:30). Możliwość dołączenia we Wrocławiu (we środę, godz. 6:00) lub na miejscu w górach (Bystrzyca Kłodzka, we środę ok. godz. 8:00). Powrót do Warszawy w niedzielę o godz. 23:15.

Dla kogo:

Poszczególne wycieczki nie będą bardzo męczące (trasy efektywnie do ok. 6-8 godzin dziennie), jednakże z uwagi na zimowe warunki koniecznym jest posiadania przynajmniej podstawowego doświadczenia górskiego.  Nie jest wymagane doświadczenie w posługiwaniu się rakietami śnieżnymi (wszystkiego nauczymy). W przypadku opcji narciarskiej – konieczna jest umiejętność jazdy na nartach. Wycieczki mogą zakończyć się po zapadnięciu zmroku

Koszt:

Około 990 zł.  Studenci: ok. 50 zł taniej.

W ramach ceny oferujemy:
- noclegi w warunkach turystycznych w pokojach 2-4 osobowych z łazienkami (Horská Chata Záhoří, https://www.horskachatazahori.cz/);
- wyżywienie wg formatu polopenze (4 x śniadanie i obiadokolacja);
- przejazdy z Warszawy tam i z powrotem (pociąg klasa II);
- przejazdy lokalne (autobusy).
Cena nie obejmuje:
- napojów do obiadokolacji;
- pozostałego wyżywienia (w odwiedzanych schroniskach, zabieranego ze sobą na trasy, śniadania pierwszego dnia i obiadokolacji ostatniego dnia etc.);
- indywidualnego ubezpieczenia.

Opcje ekstra: +55 za wypożyczenie rakiet na 5 dni

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w SKPB Warszawa impreza ma charakter non – profit (przewodnicy nie pobierają wynagrodzenia, SKPB Warszawa nie czerpie z niej dochodu).

Prowadzący:

Mariusz „Dzidek” Pietrzak, Grzegorz „Docent” Tyliński oraz Maciej Kubacki

Impreza prowadzona jest przez licencjonowanych przewodników górskich – sudeckich oraz beskidzkiego (w tym przewodnika uprawnionego do prowadzenia wycieczek narciarskich oraz posiadających również uprawnienia pilota wycieczek PTTK).

Zapisy i kontakt:

11.02., godz. 14:30 - Mamy już lekki nadkomplet. Zapisy tylko na listę rezerwową. Damy znać jeśli uda się poszerzyć bazę noclegową, lub jeśli ktoś zrezygnuje.

FORMULARZ ZAPISU NA LISTĘ REZERWOWĄ

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA - kto pierwszy, ten lepszy :-)
LICZBA RAKIET do wypożyczenia to TYLKO 20 par - nie warto zwlekać z zapisem :-)
Kontakt w razie konieczności: pietrzak.mr [ślimak] gmail [kropka] com

Trasa:

Planujemy m. in. zdobycie najwyższego szczytu całych Sudetów Środkowych – Velká Deštna (1114) oraz zaliczanych do KGP Orlicy (1084) i Jagodnej (997). Zajrzymy też na Anenský vrch (991), czy wejrzymy w panoramę Dzikiej Orlicy.
W sytuacjach wyjątkowych przewodnicy zastrzegają sobie prawo do zmiany planów z uwagi na bezpieczeństwo uczestników.

Atrakcje:

Przed nami:
- pięć aktywnych dni na sudeckich szlakach oraz poza nimi w pięknych okolicznościach przyrody;
- możliwość zdobycia dwóch szczytów do Korony Gór Polski (a także dwóch szczytów do Korony Sudetów i trzech szczytów do Diademu Polskich Gór) oraz najwyższych szczytów Gór Bystrzyckich i Orlickich;
- romantyczne widoki nad doliną Dzikiej Orlicy,
- kilka wież widokowych,
- spotkanie z czeską kulturą kulinarną i nie tylko,
- artefakty przeszłości – czechosłowackie fortyfikacje graniczne, solidny sudecki barok, czy zawsze klimatyczna architektura ludowa;
- wspólne wieczory przy dźwiękach gitary (nie tylko Jaromír Nohavica);
- duża dawka dobrej górskiej zabawy.
Zapewniamy możliwość potwierdzenia wycieczek do odznak PTTK (GOT, Korona Sudetów etc.), pod warunkiem ich wpisania do właściwych książeczek.

Co zabrać:

Szczegółową listę rzeczy do zabrania prześlemy bezpośrednio zainteresowanym. Na pewno konieczne będą rakiety (możliwość wypożyczenia z zasobów SKPB dla pierwszych 20 chętnych) i kijki – dla opcji rakietowej; lub narty dla opcji narciarskiej. Rakiety śnieżne można  wypożyczyć za drobną opłatą z zasobów SKPB Warszawa. Nart niestety nie wypożyczamy. Konieczne jest zabranie stosownych do warunków zimowych ubrań i oczywiście odpowiedniego, odpornego na przemiękanie obuwia.

Jedziesz z nami? Serdecznie zapraszamy!

Mariusz Pietrzak, przewodnik sudecki, przewodnik narciarski (narty biegowe)
Grzegorz Tyliński, przewodnik sudecki (rakiety śnieżne)
Maciej Kubacki, przewodnik beskidzki (narty turowe lub rakiety śnieżne)

 Zima w Górach Orlickich (fot. Dzidek)

 Zima w Górach Orlickich (fot. Dzidek)

 Zima na Jagodnej w Górach Bystrzyckich (fot. Dzidek)